И какво трябва да знаем като родители
Ядките са един от честите причинители на алергии.
Снимка: Shutterstock
Хранителната алергия е отговор на нашата имунна система към определена храна, открита като вредна. Дори само малка порция може да доведе до алергична реакция, която да е и доста бърза. Колкото по-преждевременна е, толкова по-критични могат да бъдат ефектите. Обикновено настъпва 2 или 4 часа след поглъщането на алергенната храна.
Тежестта на реакцията е субективна и може да се прояви като дразнене, храносмилателни проблеми, подуване или в най-опасните ситуации да доведе до анафилаксия (остра алергична реакция).
Сред най-честите алергии са тези към фъстъци, сушени плодове, яйца, миди, риба и въпреки че са особено разпространени, точните причини за появата им все още не са известни: проучванията идентифицират генетични фактори в основата и околната среда, включително диета, следвана ежедневно, и дори географска област на произход.
И този тип разстройство рискува да наруши времето за захранване, което да го направи сложно и трудно преживяване. Наличието на хранителна алергия предполага значителни промени, по-голямо внимание при приготвянето на ястията и често строга диета, задължително без потенциално вредни храни.
Това оказва влияние и върху ежедневието, тъй като всичко става по-трудно. Някои изследвания подчертават по-високите нива на умора, тревожност, безпокойство и ниско самочувствие, причинени от постоянната предпазливост по време на хранене.
Всички тези ограничения, особено в юношеския период, могат да доведат до чувство на безсилие и усещане за неравенство в сравнение с връстниците, до страхове и неразбиране. Тийнейджърите са по-склонни да поемат рискове, тъй като са много чувствителни към правилата, на които трябва да обръщат внимание ежедневно, и следователно е по-вероятно да получат алергични реакции.
Важно е да се подчертае, че умората и притесненията са преживявания, които засягат не само децата, но и родителите, и това се отразява на качеството на живот. Ако майките и бащите показват страх и притеснение, това може да увеличи тревожността на детето. Но винаги е по-добре да се проявява повече бдителност, тъй като именно семейството може да помогне за спазването на подходящи диети, намалявайки така възможните рискове и създавайки контролирана, но спокойна среда.
С цел да разберат по-задълбочено ефекта, който хранителните алергии имат в такъв сложен период като юношеството, Асоциацията Pollicino и Centro Crisi Genitori Onlus провеждат изследване, фокусирано върху деца, които съобщават за подобни алергии, и техните родители. Проучването има за цел да разбере по-добре психологическия дискомфорт, който може да възникне от съжителството с тези проблеми и от различното значение, което може да се придаде на храната.
Изводът на учените е, че за деца и тийнейджъри, но също за майки и бащи, алергията задължително изисква промяна в навиците – не само като хранене, а и в различните социални ситуации, в които човек участва, за да бъдат избегнати по-сериозни реакции.
За да можем да живеем по-здравословно и спокойно при тези алергии, от съществено значение е да сме наясно със страховете, преживяванията и ресурсите, които засягат младите хора и възрастните, макар и по различни начини.
Деси Тодорова по материали от C’era una mamma
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари